• Akademia Dźwięku - saksofon Saksofon

  Saksofon – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Najczęściej stosowanymi odmianami saksofonów są:

  • Saksofon sopranowy – zazwyczaj w kształcie prostej rury. Strój B lub C. Istnieją też w kształcie odwróconej litery S, na wzór altowego (wyraźnie mniejszy od tego ostatniego). Brzmienie delikatne i słodkie.
  • Saksofon altowy – w kształcie odwróconej litery S. Stosunkowo mały i lekki. Strój Es lub F ale najczęściej Es. Bogate i ciepłe brzmienie.
  • Saksofon tenorowy – w kształcie odwróconej litery S. Średniej wielkości, lecz ciągle dość łatwy w użyciu. Strój B lub C (znany także jako C-Melody). Czyste, wyraziste i nieco rzewne brzmienie.
  • Saksofon barytonowy – w kształcie odwróconej litery S z zawinięciem w górnej części. Dużych rozmiarów. Strój Es. Głębokie, nieco chropowate brzmienie.

   

  Historia saksofonu

  Prawdopodobnie w 1841 roku pojawił się pierwszy saksofon. Jednak jego historia była bardzo krótka, gdyż ktoś zniszczył przygotowany akurat na wystawę w Brukseli pakunek z egzemplarzem modelu. I tym sposobem pierwsza wzmianka na temat instrumentu ukazała się rok później w Paryskim Journal des Dabats (12 czerwca 1842) i tą datę uznaje się za jego narodziny w świecie muzycznym.

   

  W 1843 roku Adolf Sax zaczął produkować swój wynalazek. Starał się go popularyzować w świecie muzycznym jednak nie wychodziło mu to zbyt dobrze (w listopadzie 1843 roku, podczas wystawienia opery Don Sebastian Donizettiego muzycy odmówili wykonania partii klarnetu basowego na instrumencie zrobionym przez Saxa). Mimo tego twórca nie poddawał się i w końcu muzycy zaakceptowali instrument a wielu spośród melomanów zakochało się w dźwiękach saksofonu. Sax dzięki współpracy zdołał otworzyć więcej filii produkujących instrument (Anglia, Stany Zjednoczone) i dzięki temu spopularyzować go w wielu kręgach.

   

  Informacja zawarte na stronie pochodzą z wikipedii oraz innych mniejszych źródeł.

  Akademia Dźwięku

  Akademia Dźwięku

  ul. H. Sienkiewicza 33A, 06-400 Ciechanów

  TEL: 517 770 082

  adciechanow@gmail.com

  www.akademiadzwieku.edu.pl